Maandag 5 januari 2026 stond in het teken van sneeuw, gladheid en kou. Het resultaat: startproblemen, schademeldingen en veel drukte op de weg. We hebben hier goed zicht op als alarmcentrale van verzekeraars, leasemaatschappijen en autofabrikanten. Daarnaast ook als uitvoerder van het Landelijk Centraal Meldpunt, verantwoordelijk voor incidenten op de hoofdwegen van Nederland. Op de alarmcentrale van VHD kwamen maandag 5 januari 35% meer meldingen binnen dan op maandag 6 januari 2025, de eerste werkdag na de kerstvakantie vorig jaar.
Thuis gestrand en veel schademeldingen
Van alle pechmeldingen had 59% te maken met accuproblemen. Na twee weken de auto niet gebruikt te hebben en daarbovenop een erg koude nacht, ontdekten veel mensen dat hun auto niet meer wilde starten. Ondanks de vervelende situatie bleven veel bestuurders luchtig. Zo grapte een bestuurder: “Nou, mijn bus zegt: doe het zelf maar!”
Ook het aantal schademeldingen steeg fors: 100% meer dan op 6 januari 2025. Denk hierbij aan bestuurders die met hun auto uitgleden in de sneeuw en daardoor in een botsing kwamen of zichzelf vastreden.
Veel vertraagde vluchten
De sneeuw heeft eveneens invloed op vluchten van en naar Nederland. Van 1 tot 5 januari kregen we al 400% meer meldingen van vertragingen dan over heel januari 2025. Vooral vluchten van en naar Schiphol hadden te maken met vertragingen.
Zo snel mogelijk hulp
Mensen die naar onze alarmcentrale belden, werden snel te woord gestaan, ondanks de flinke piek in meldingen en de drukte door het hele land. We zagen dat de aanrijtijden van hulpdiensten per gebied kunnen verschillen. Desondanks waren pechhebbenden begripvol, haalden ze het beste uit de situatie en waren ze erg oplossingsgericht. Zo waren er mensen die carpoolden om alsnog op hun werk te komen.
We zijn trots op onze hulpverleners en hun voortdurende inzet, juist op dit soort bijzondere dagen!

